borówka amerykańska

Odkryj moc borówki amerykańskiej - superfood w twoim ogrodzie

Zapewne wiecie, że zarówno ogród jak i kuchnia to miejsca, gdzie możemy zaskoczyć nasze zmysły szeroką gamą smaków i aromatów. Jednym z tych smaków jest niewielka lecz potężna . Ta mała jagoda jest p czytaj więcej »

lilak

Lilak pospolity jako główna ozdoba ogrodu- sadzonki ze sprawdzonego źródła

Ogrody często są niejako wizytówką samych właścicieli. Dlatego też wybierane są do nich rośliny o żywych kolorach, lub wonnych zapachach, które w porze kwitnienia umilą czas nie tylko samym ogrodniko czytaj więcej »

Jeżyny

Jeżyny i maliny - już dziś posadź je w swoim ogrodzie

Jeżyny i maliny - już dziś posadź je w swoim ogrodzie Maliny i to krzewy, które od początku lipca do września obdarzają wyjątkowymi owocami o wspaniałym smaku. To idealne składniki do produkcji dżem czytaj więcej »

 

Lilak pospolity jako główna ozdoba ogrodu- sadzonki ze sprawdzonego źródła

Ogrody często są niejako wizytówką samych właścicieli. Dlatego też wybierane są do nich rośliny o żywych kolorach, lub wonnych zapachach, które w porze kwitnienia umilą czas nie tylko samym ogrodnikom, ale i upiększą okolicę i zrobią dobre wrażenie. Jednym z popularnych wyborów na roślinę ogrodową są różne odmiany https://www.podkarpackiesady.pL/43-lilaki-bzy-szczepione lilaków. Rośliny te nie mają wysokich wymagań, są proste w utrzymaniu, a efekt, jaki dają, jest po prostu olśniewający!

Lilak pospolity- skąd wziął się w Polsce?

Krótko o historii tej niezwykłej rośliny. W Europie zyskał popularność za sprawą Imperium Osmańskiego, Co jednak ciekawe, to nie te rejony są jego naturalną ojczyzną. W rzeczywistości pochodzi ona bowiem z półwyspu Bałkańskiego. W XVI wieku zyskiwała coraz większą sławę w całej Europie i kwestią czasu było, aż dotarła również do Polski. Obecnie lilak pospolity stał się tak powszechny, że spotkać go można naprawdę często, być może nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Gdzie i w jakich warunkach należy hodować lilaka pospolitego?

W zależności od odmiany lilaka natknąć się można na nie zarówno w parkach, zdziczałych łąkach jak i przydomowych ogródkach. Jedno się jednak nie zmienia. Zawsze wygląda pięknie i od razu przykuwa wzrok obserwatora. Zwłaszcza majem, kiedy jego kwiaty rozkwitają i kuszą żywymi barwami.

Aby cieszyć się takim efektem na własnej posesji, tak naprawdę nie trzeba wiele. Roślina ta bowiem nie wymaga specjalnego rodzaju gleby i łatwo przyjmuje się zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i bardziej zacienionych. Choć warto wspomnieć, iż w cieniu nie jest tak rozłożysta i gęsta jak w miejscach, gdzie ma swobodny dostęp do światła. Ponadto należy pamiętać, aby po okresie kwitnienia, przycinać jej gałązki.

To wszystko, co na początek należy wiedzieć o hodowli lilaka pospolitego. Brzmi prosto, prawda?

Lilak- jedna roślina, wiele korzyści

Jakie jeszcze pozytywne tajemnice skrywa ta roślina? Odmian lilaka wyróżnia się nawet około 1000, choć rzecz jasna nie wszystkie są tak okazałe. Podzielić je można na krzewy, które osiągają rozmiar od kilkudziesięciu centymetrów, aż do metra w skrajnych przypadkach. Drugą z kategorii są lilaki szczepione na pniu, które mają postać niewielkich drzewek rosnących do ok. 1,5 metra wysokości.

Co jednak sprawia, że są tak wyjątkowe, a przy tym lubiane przez ogrodników? Z pewnością przyczynia się do tego ich odporność na niskie temperatury. Dobrze reagują także na przycinanie i zadbane, mogą tworzyć wspaniałe kompozycje, jak i ogradzać posesję od ciekawskich spojrzeń. W maju zaś stanowią piękną ozdobę otoczenia za sprawą barwnych kwiatów o aromatycznym, wiosennym zapachu.

Gdzie można kupić sadzonki lilaka? Sprawdzone źródło!

Po tym wszystkim nie dziwi już fakt, że lilaki w ogrodzie są tak często spotykane. Skąd jednak wziąć dojrzałą już sadzonkę, która przyjmie się na naszej posesji bez zbędnych komplikacji? Sprawdzonym sklepem, który oferuje sadzonki lilaków, są Podkarpackie Sady. Pracujący tam eksperci znają się nie tylko na tej, ale i na wielu innych odmianach roślin zarówno doniczkowych, jak i większych gabarytowo. Jeśli zaś chodzi o lilaki, w ich ofercie znajduje się aż 25 najpiękniejszych odmian, które wspaniale pasować będą do każdego ogrodu. Każdy znajdzie tam coś dla siebie, gdyż w ofercie spotkać można zarówno niewielkie krzewy, jak i drzewka o kwiatach od różu i bieli, po fiolet, a nawet żółć.

Artykuły powiązane