borówka amerykańska

Odkryj moc borówki amerykańskiej - superfood w twoim ogrodzie

Zapewne wiecie, że zarówno ogród jak i kuchnia to miejsca, gdzie możemy zaskoczyć nasze zmysły szeroką gamą smaków i aromatów. Jednym z tych smaków jest niewielka lecz potężna . Ta mała jagoda jest p czytaj więcej »

lilak

Lilak pospolity jako główna ozdoba ogrodu- sadzonki ze sprawdzonego źródła

Ogrody często są niejako wizytówką samych właścicieli. Dlatego też wybierane są do nich rośliny o żywych kolorach, lub wonnych zapachach, które w porze kwitnienia umilą czas nie tylko samym ogrodniko czytaj więcej »

Jeżyny

Jeżyny i maliny - już dziś posadź je w swoim ogrodzie

Jeżyny i maliny - już dziś posadź je w swoim ogrodzie Maliny i to krzewy, które od początku lipca do września obdarzają wyjątkowymi owocami o wspaniałym smaku. To idealne składniki do produkcji dżem czytaj więcej »

 

Jeżyny i maliny - już dziś posadź je w swoim ogrodzie

Jeżyny i maliny - już dziś posadź je w swoim ogrodzie

Maliny i Jeżyny to krzewy, które od początku lipca do września obdarzają wyjątkowymi owocami o wspaniałym smaku. To idealne składniki do produkcji dżemów, soków, nalewek i konfitur. Świetnie nadają się również do ciast i innych deserów. Co więcej, posiadają wiele cennych witamin i minerałów, które mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Jak uprawiać krzak maliny i jeżyny w ogrodzie? Dowiesz się z naszego artykułu.

Jak wygląda uprawa maliny i jeżyny?

Sadzonki maliny i jeżyny są dość wymagające, dlatego miejsce do ich uprawy powinno być nasłonecznione, a gleba żyzna i wilgotna o odczynie lekko kwaśnym. Tak naprawdę można posadzić ją na wielu glebach, jednak należy uważać na podłoża zbyt suche i piaszczyste oraz nadmiernie podmokłe. Przed posadzeniem sadzonek warto zasilić glebę obornikiem, a sadzenie zaplanować na wczesną wiosnę bądź późną jesień. Najlepiej sadzić je płytko, a korzenie przykryć jedynie 2 cm warstwą gleby. Po posadzeniu ziemię należy ubić, podlać oraz przyciąć pęd do wysokości 10-15 cm nad ziemią. Dzięki temu sadzonki malin i jeżyn mocno się zakorzenią i rozrosną. Aby zwiększyć plony, warto zasilać sadzonki kompostem i obornikiem lub stosować nawozy mineralne. Jako że maliny i jeżyny są roślinami, które dość mocno się rozrastają, warto ustawić tyczki czy pręty. Przed zimą konieczne jest ich zabezpieczenie poprzez obsypanie korzeni ziemią, trocinami czy słomą. W celu utrzymania prawidłowego wzrostu krzewów warto ucinać pędy, które już owocowały, a pozostawić jedynie te najsilniejsze.

Dlaczego warto mieć w swoim ogrodzie jeżyny i maliny?

Zarówno jeżyna, jak i malina są owocami, które posiadają wiele cennych właściwości zdrowotnych. Jest to ogromne bogactwo naturalnej witaminy C, która wspiera odporność i korzystnie wpływa na stan skóry, ale także witaminy z grupy B, witamina K, E oraz A. W ich składzie znajdziemy również dużą ilość błonnika pokarmowego, który wspiera pracę jelit. To również bogactwo soli mineralnych takich jak: żelazo, magnez, potas i miedź. Co istotne, w ziołolecznictwie wykorzystywane są również liście maliny, które mają działanie antynowotworowe oraz uwalniają organizm od wolnych rodników. Napar z liści suszonych malin ma również działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwbiegunkowe. Z kolei jeżyny są polecane w celu wspomagania leczenia nadciśnienia tętniczego krwi oraz chorób neurologicznych spowodowanych nadmiernym promieniowaniem.

Sadzonki maliny i jeżyny

Prosta uprawa oraz moc witamin i minerałów w owocach jeżyny i maliny, sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ich uprawę w swoim ogrodzie. To nie tylko świetny dodatek do ciast i deserów, ale także główny składnik soków i konfitur. Cena maliny i jeżyny nie jest wysoka, a może stać się niezastąpionym owocem w naszym ogrodzie. Sadzonki warto kupić w miejscu sprawdzonym, jakim są Podkarpackie Sady. To przede wszystkim wysoka jakość oraz profesjonalizm, tak aby klienci mogli cieszyć się wspaniałym smakiem i pięknem owocowych krzewów.

Artykuły powiązane